Отминаващата 2019 година ще бъде отбелязана на пазара с недвижими имоти като поредна, в която цените остават стабилни, а броят на продажбите се увеличава. В световен план икономистите правят прогнози за забавяне в растежа на икономиката и следователно на търговията с недвижими имоти.
Настоящата публикация е част от поредица материали в изпълнение на нашата мисия във Фондация “Делта Анализи” – споделяне на навременни данни, технологичен напредък и отраслови показатели в областта на недвижимите имоти.
Отминаващата 2019 година ще бъде отбелязана на пазара с недвижими имоти като поредна, в която цените остават стабилни, а броят на продажбите се увеличава. В световен план икономистите правят прогнози за забавяне в растежа на икономиката и следователно на търговията с недвижими имоти. Статистиката за последната година на българския пазар обаче сочи, че това е вероятно най-успешната година от икономическата криза на 2009 г. насам.
Данните на Агенцията по вписванията за третото тримесечие на 2019 г. показват, че броят на осъществените сделки с недвижими имоти е 6 874, което е със 7.81% повече от сделките за същия период миналата година. А броят на вписаните сделки от началото на годината възлиза на 20 185, или с 5,54% повече от 2018 година.
Позитивното развитие на пазара с недвижими имоти в България и настоящата му стабилност идват на фона на нов икономически растеж в страната през изминалата година. Според данни на Националния статистически институт, БВП за третото тримесечие на 2019 г. е с 3.7% по-висок спрямо същия период на предходната година. Статистиката показва още, че средният доход на лице от домакинство се е повишил с 11.3%, а коефициентът на безработица е спаднал до 3.7% със средна брутна месечна заплата възлизаща на 1 249 лева.
Жилищни кредити
Всичко това са предпоставки за повишаване на покупателната способност на търсещите нов дом. В добавка, лихвите по жилищните кредити бележат рекордно ниски нива и най-често възлизат на около 3%. Добрите условия за заеми и ръстът на средната работна заплата за изминалата година, дават повод все повече купувачи да избират жилищния кредит за финансиране на покупки и инвестиции в недвижими имоти.
По данни на Пощенска банка, исканията за жилищни кредити са се увеличили с 44% за първите 9 месеца на 2019 г. спрямо същия период на 2018 г., което говори и за увеличено търсене на пазара за имоти. Проучване на Gemius България потвърждава тази тенденция като показва, че 48% от желаещите да закупят ново жилище смятат да използват банков кредит като основен метод за финансиране. Най-често потребителите на ипотечни кредити са на възраст между 30 и 40 години с месечни доходи от 1000 до 2000 лева. А най-популярни се оказват банковите заеми при покупки на 3-стайни апартаменти над 90 квадратни метра.
С увеличаването на нуждата от нови жилища в София се забелязва и плавно увеличение в цените на недвижимите имоти от началото на годината. Според анализите на Пощенска банка средният ръст на цените възлиза на 7.53%. Поскъпването на имотите и повишеното търсене на по-големи по площ жилища е довело и до 10-процентно увеличаване на сумите на исканите ипотечни кредити.
Друга засилваща се тенденция на имотния пазар са повишените изисквания на купувачите. Според експерти в бранша търсещите да закупят ново жилище обръщат много по-голямо внимание на качеството на строителството от преди. Най-предпочитано е новото и монолитно строителство. А за разлика от предните години, финализирането на сделките, особено тези “на зелено”, вече не се осъществява мигновено, а отнема повече време и преценка от страна на купувачите. Търсещите жилище са много по-взискателни към качеството на строителството, но и към условията на живот в района, като обръщат особено внимание на инфраструктурата и зелените и общи площи в квартала.
Според проучванията на европейската статистическа служба Евростат, България е сред страните в Европейския съюз с най-голям ръст на строителната продукция през септември. По данни на НСИ, 6.9% е отчетеното повишение на строителството през септември спрямо същия месец на 2018 г. Добрите икономически предпоставки позволяват продължаващото развитие на строителния бранш. Статистиката за София показва, че броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради през третото тримесечие на 2019 г. се е увеличил с 11% спрямо предходните три месеца.