Идва ли финансова криза? Здравната криза и пазара на имоти – какви са последствията и ще се отрази на имотния пазар?
Бързото разпространение на новият вирус в световен мащаб доведе до изключително динамични икономически, финансови и социални събития. Водещи държави в световната икономика обявиха извънредно положениe, затвориха граници и въведоха изключително тежки мерки в опит да се ограничи разпространението на заразата. Капиталовите пазари преживяха исторически спадове.
В България събитията се развиват по сценария на дугите държави в Европа.
Тук е мятото да анализираме ситуацията малко по- детайлно, за да си дадем сметка къде точно се намираме на икономическата карта на Европа и света и какви могат и ще бъдат последствията. Ето малко факти:
- България е развиващ се пазар
- Фондовият ни пазар е слабо развит
- Склонността на потребителите е по-скоро да влагат спестяванията си в имоти
- Банките имат рекордно ниво на депозити около 55 млд. лв.
- Централната банка на САЩ свали лихвата до 0%
- ЕЦБ въвежда облекчения в банковия сектор и призовава за финансови стимули на бизнеса
Всичко това в съвкупност с основните отрасли формиращи БВП, а именно:
- Аутсорсинг индустрията (и преди вирусът голяма част от служителите в тези компании работеха от вкъщи т.н. home office)
- Производството на компоненти за машини и автомобилна индустрия
- Земеделие ( което на този етап от годината е неактивно)
- Високотехнологични производства
- Строителство
Така най-общо изглежда цялостната картина към момента.
Имотният пазар е свързан с всички фактори, но най- вече както всеки друг пазар се движи от страх, паника и очаквания. Страх и паника определено не се забелязват към момента, но очакванията за спад определено витаят. Спадът би могъл да дойде ако купувачите се отдръпнат, закономерно би намаляло и предлагането. Но тук въпросът е изключително интересен. Най- вероятно големите проекти ще бъдат временно замразени, което от своя страна ще намали предлагането, което в последната една година започна определено да надвишава търсенето и може би би довело до въпросната корекция и по скоро успокояване на пазара в подходящият момент. Ценовите очаквания на собствениците на терени също ще намалеят, което от своя страна може да допринесе за корекция в разумни граници. Това обаче би било един по бавен процес, тъй като решенията се взимат в по голямата си част от физически лица и нуждата им от финансов ресурс. Замразяването на големи имотни проекти би довело и до спад в търсенето на строителната услуга. Този път обаче миграцията на работници ще бъде по-трудно осъществима поради глобалната ситуация и изравнените и без друго ценови нива. Важно е да се отчете и следното, при блокирането на новите проекти, както вече споменахме ще намалее предлагането, което от своя страна при запазено добро търсене, аргументирано с поведението на българският потребител – вложението в имот си остава най- стабилната и добра инвестиция. Това в комбинация с наличието на спестяванията, които са на исторически високо ниво и масовото сваляне в световен мащаб до нулеви лихви, по- скоро би тласнало пазара във възходяща посока. Разбира се това е сценарии, в който се замразяват големи проекти. Възможно е и както се казва в една българска поговорка „от където дошло там отишло“ – бързо да дойде и бързо да си отиде.
По какво ситуацията сега се различава от финансовата криза през 2008 ?
Най- вероятно много от вас, които четат тази статия си задават въпроса по какво се различава ситуацията сега от ситуацията през 2008г. Да вярно е, че фондовата борса в момента изживява най- тежките си времена оттогава насам и че флуктоациите са изключително резки и определено приличат на влакче в увеселителен парк. Вярно е че страхът и разпродажбите витаят определено, НО определено можем да кажем, че сме си понаучили уроците, въведени са изключително много инструменти за стопиране на търговията както и за ограничаване на загубите. Загуби има и това е ясно, но също така трябва да е ясно, че банките този път имат ВИСОКА ЛИКВИДНОСТ ( т.е. разполагат с пари). През 2008г. Станахме свидетели на криза започнала от фалита на водеща американска банка, раздавала безразборно ипотечни кредити и не само. Нейният пример по отношение на разхлабената политика по кредитиране беше усвоена до съвършенство от всички банки. В резултат на това се появиха спекуланти, които основно търсеха развиващи се пазари (като българския) за да налеят финансов ресурс закупувайки активи, предимно имоти , да реализират определени печалби и да напуснат бързо, но човешката алчност е изключителен порок и всички те смятаха, че това може да продължи до безкрай, но уви балонът гръмна и събралото се огромно количество въздух ги отвя от нашите ширини, реализирайки по скоро крупни загуби. Всичко това е нормално, защото инвестирайки в развиващи се пазари в такива условия рисковете от голяма печалба са толкова големи колкото и рисковете от огромна загуба. Някой отново си задава въпроса – Защо трябва да се връщаме толкова назад във времето и какво ме интересува толкова какво се е случило тогава ? Има обаче на какво да обърнем внимание: Чуждестранните инвестиции в недвижими имоти определено този път направо липсват в сравмение с последния. Спекулантите са около 20-30% от общият брой участници, а не както тогава основна движеща сила. Какво означава това ? Това означава, че тези резки спадове следва да не се отразят на този пазар защото той се движи от МЕСТНИ УЧАСТНИЦИ, които получават доходите си в България и теглят кредитите си от банки опериращи на нашата територия. В последните години на възстановяване и лек възход на имотния пазар се наблюдаваше консервативна и по скоро рестриктивна политика относно кредитирането. В заключение на всичко това можем да кажем, че сме разполагали с един сравнително стабилен пазар в условия на плавно възстановяване съобразено с инфлацията, плавното покачване на доходите и плавното сваляне на лихвите по кредитите. Без намесата на външни фактори, които да се отразят РЯЗКО на пазара. В общи линии не трябва да очакваме сериозни спадове или покачвания, ЗА БОГА БРАТЯ, ИНФОРМИРАЙТЕ СЕ !
Какво трябва да стане за да няма търсене на имоти ?
- Наемният пазар да се срине
За да няма търсене на имоти в каквато и форма да е, хората трябва да изчезнат. Докато хората са налични дори заключени ВКЪЩИ в условия на карантина имотният пазар съществува. Тези хора са заключени в собствени или наети жилища. Разбира се при един природен катаклизъм пазарът наистина би могъл да претърпи реален ФИЗИЧЕСКИ КРАХ, тъй като сградите ще се разрушат, но както на всички е известно и могат да погледнат какво се е случило дори с България след голямото вранчанско земетресение. След него е имало продължителен строителен възход както и нови ЗЕМЕТРЪСНИ НОРМИ. Ползата от този епизод е ,че и в момента сградите са в пъти по издръжливи. В контекстът на по важния въпрос е че след дъжд изграва слънце, а имотният пазар никога няма да изчезне съответно търсенето и предлагането никога няма да спрат. В последната криза, тези които загубиха имотите си основно отидоха да живеят под наем в други имоти или проблемите за някой са възможност за други.
В този момент някой самодоволно седи на дивана пуснал поредната извънредна емисия новини и потрива ръце: „Така им се пада на тези тарикати брокерчета, инвеститорчета и строителчета, видяхте ли, аз казах ли ви, че тоя балон КЪДЕ се надува най- после гръмна“. Но нека същият се запита на дивана в хола си ли седи или на дивана на открито. И той си има „имотче“ и той „душица носи“. Така че рано или късно и той ще бъде участник в пазара, поради една или друга причина.
Някой сега ще каже, че една от причините да спре пазара са парите, но трябва на всички да е ясно, че депозитите са на рекордно високи нива приблизително 55 млд. лв. и кредитите не са били по- достъпни никога. Така че очевидно ПАРИ ИМА.
И сега за да може всеки да дефинира и да сравни имота с фондовата борса защото излизат множество експерти и започват да обвързават пряко двата пазара, трябва всеки да си отговори на един прост въпрос:
Финансовите пазари се сриват с 40% за една сецмица, а цената на имотите срина ли се с 40% за една седмица ?
И както казва Уорън Бъфет – кризата най- добрият момент за покупки ли е ?- Да, но на качествени и перспективни компании на разумна цена. За да адаптираме съветът на оракулът от Омаха в нашата действителност и ситуация можем да кажем, че инвестицията в имот в България е един дългосрочен дял от една качествена компания с добър потенциал. Завършване с още един негов цитат:
„Страхувайте се, когато другите са алчни. Бъдете алчни, когато другите се страхуват.“
[grwebform url=“https://app.getresponse.com/view_webform_v2.js?u=Bhrp5&webforms_id=21751403″ css=“on“ center=“off“ center_margin=“200″/]
Предупреждение. Фондация “Делта Анализи” е регистрирано юридическо лице с нестопанска цел за осъществяване на общественополезна дейност. Материалите, публикувани в платформата, са само с информационно-образователен и проучвателен характер с цел да подпомогнат мисията на фондацията и не бива да се възприемат като специализирана консултация по сделки с недвижими имоти. Фондация “Делта Анализи” не носи отговорност за начина, по който използвате информацията, съдържаща се в сайта. Винаги се обръщайте към квалифицирани специалисти за въпроси от финансов, правен и друг характер според вашите специфични обстоятелства и предприемете действие на базата на вашия информиран избор.